Projeksiyon Cihazı Nedir? - Techmaster - Online Alışverişin e hali

Avantajlar dünyası Techmaster'a Hoş Geldiniz!

blog image

Projeksiyon Cihazı Nedir?

Yazan :Techmaster Tarih : 06.05.2019

PROJEKSİYON CİHAZI NEDİR?

Projeksiyon cihazı bilgisayar, telefon, televizyon gibi cihazlarda bulunan görüntüyü farklı bir yüzeye yansıtmaya yarayan cihazların ismidir. Bu cihazlar genellikle sunum yapmak ya da film, video izlemek için kullanılan cihazlardır. Bu cihazların kendi içerisinde farklı çeşitleri bulunmaktadır. Projeksiyon cihazlarının seçimi kullanılacak alana ve amaca göre yapılmaktadır. Peki, bu yansıtım cihazlarının çeşitleri nelerdir?

LCD Projeksiyon

LCD projeksiyon cihazları RGB dediğimiz renk skalasındaki renklerden meydana gelen bir projeksiyon cihazı türüdür. LCD projeksiyonların üzerinde 3 adet camdan oluşan LCD paneli bulunmaktadır. Yansıma ise bu paneller sayesinde gerçekleştirilmektedir.

DLP Projeksiyon

DLP projeksiyon cihazı, optik yarı iletken olarak adlandırılan DMD sistemi tarafından oluşturulur. DMD sisteminin yapısında bulunan çipler sayesinde görüntü meydana gelmektedir.

LED Projeksiyon

LED projeksiyonlar projeksiyon çeşitleri arasında en sık kullanılan projeksiyon cihazıdır. LED, yarı iletken bir yapıda olan ve ışık yayan elektronik devre elemanıdır. LED projeksiyon cihazlarında ışık kaynağı olarak LED lambalar kullanılır. LED teknolojisine televizyonlardan ve bilgisayar ekranlarından oldukça aşinayız. LED projeksiyon cihazlarının en önemli özelliği uzun ömürleri olmalarıdır. Bir LED projeksiyon cihazının yaklaşık 30.000 saat kadar lamba ömrü bulunmaktadır. Diğer yansıtım cihazlarına göre daha avantajlı olan LED projeksiyon cihazları aynı zamanda çok daha küçükbir yapıya sahiptir. LED projeksiyon cihazlarında ısınma gibi bir problem ile karşılaşılmaz. Bu da LED projeksiyon cihazlarında ekstra bir fan kullanılma gereğini ortadan kaldırır.

LED Projeksiyon Cihazının Avantajları

·        LED projeksiyon cihazları diğer cihazlara göre daha az enerji tüketir.

·        LED projeksiyon cihazları daha çok karanlık ortamlarda kullanılmak için üretilmiştir. Ancak bu durum LED projeksiyon cihazlarının loş ortamlarda kullanılamayacağı anlamına gelmez.

·        LED projeksiyon cihazları diğer projeksiyon türlerine göre daha uzun ömürlü bir lambaya sahiptir. Bu nedenle LED projeksiyon cihazına sahip kişilerin lambaları 2-3 yılda bir değiştirmeleri yeterlidir. LED projeksiyon cihazları, bu özelliği ile projeksiyon cihazını sürekli açık tutmak zorunda olan kişiler için büyük bir avantaj sağlamaktadır.

·        LED projeksiyon cihazları oldukça küçük boyutlardadır ve ağırlık olarak da hafiftir.

Kapat
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununca Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlülüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.